Web Tasarım

0
716

Web Sitesi bir şirketin dünyaya açılan penceresidir. İyi bir web tasarımın, daha doğrusu iyi bir kurumsal web sitenin nasıl olması gerektiğini ve olmazsa olmazlarını sizin için derledik.

Web tasarımlar amaçları doğrultusunda farklılıklar gösterebilir. Online Satış siteleri, Kurumsal web siteler, blog siteleri, kişisel web siteler . Her web sitesi için farklı stratejiler oluştururak web tasarım çalışmalarına başlanmalıdır. Tabi bu şekilde yapılan çalışmalar maliyetli işlerdir. Bu tarz çalışmaları, kurumsal firmalar, markalar , markalaşma sürecinde olan firmalar yaptırmaktadırlar. Orta ve küçük ölçekli işletmeler daha uygun fiyatlı ve daha basit hizmetler almayı tercih ediyorlar.

1-) Özgünlük
Taklit edebilirsiniz, feyz alabilirsiniz ama tabi bir yere kadar. Tasarımların özgün olması her zaman büyük avantaj sağlar, tabi web tasarım iyi yapıldı ise. Özgün siteler kullanıcıların ve arama motorlarının hoşuna gitmektedir. Markalaşma açısından özgün web tasarım çok önemlidir.

2-) Sadelik ve Renk Uyumu
Web sitesinin sade ve basit olması çok önemlidir. Web tasarım kolay anlaşılabilir olmalı ve gözümüzü yormamalıdır. Fontlar düzgün okunabilir, menülerin basit ve sade olması kullanım kolaylığı açısından önemlidir.

3-) Kullanılabilirlik
Web sitenize giren bir müşteriniz tüm cihazlarda web sitenizde iyi vakit geçirebilmesi çok önemlidir. Web sitelerindeki etkileşimlerin önem kazanmasıyla birlikte web tasarımı daha da önemli hale geldi. Kullanıcıların ve müşterilerin web sitenizde rahatça dolaşmaları ve daha çok kalmalarını sağlamak için kullanıcı dostu arayüz tasarımınız olması gerekir.

4-) Ulaşılabilirlik
Web sitelerin esas amacı ulaşılabilir olmanızı sağlamak. Eğer ulaşılabilir bir web sitesine sahip değilseniz durum vahim demektir. Web sitelerin ulaşılabilir olması için en başta arama motoru optimizasyonu iyi yapılması , web yazılım alt yapısının SEO uyumlu olması ve özgün içeriğe sahip olması gerekir.

5-) Hızlı Yüklenme
İnternetin çok fazla yaygınlaşmasıyla, kullanıcılar aradıklara şeye anında ulaşabiliyorlar. Geç açılan bir web siteniz var ise kullanıcılar maalesef en fazla 3 saniye bekliyor hatta bazen 2 bile oluyor. Ayrıca hızlı açılan web siteleri google tarafından takdir ediliyor ve arama sonuçlanırında daha başarılı oluyor.

Google PageSpeed İnsights’ı kullanarak web siteniz nekadar hızlı öğrenin.

6-) Mobil Uyumluluk
Mobil uyumlu web tasarım, web sitesinin mobil cihazlarda açıldığında menülerin, ve site içeriğinin cihaz genişliğine uygun şekil almasıdır Mobil uyumlu web Tasarım (Responsive Dizayn) yani duyarlı tasarımlar artık olmazsa olmaz. Tüm cihazlarda iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak açısından mobil uyumlu web tasarım büyük önem taşımaktadır.Artık Arama motorları Mobil uyumlu web siteleri daha kullanışlı ve işlevsel oldukları için ön sıralarda yer veriyorlar.

7-) Grid Layouts Kullanımı
Metinlerinizi ve görsellerinizi gelişi güzel eklemek web sitenizin karışık gözükmesine yol açabilir. Grid sistemli layoutlar kullanarak daha düzenli ve dengelenmiş bir görünüme kavuşursunuz.

😎 Özgün İçerik
Web sitenizde kullandığınız içeriklerin özgünlüğü ile kullanıcıların web sitenizde kalma süreleri doğru orantılıdır. Kopyala yapıştır içerikler kullanıcların hiç ilgisini çekmiyor. Her halde sizde 2 yada 3 defa aynı makaleyi okuyarak vakit kaybetmek istemezsiniz ve daha başka bilgi kayanaklarına yönelirsiniz. Arama motorları da tam da bu yüzden özgün ve kaliteli içeriğe sahip web siteleri ön plana çıkarmaktadır. İçeriklerinizi arama motorları için hazırlamak yerine kullanıcılarınızı daha iyi bilgilendirendirebilmek için hazırlamalısınız. İçeriklerin özgün ve doğal olması arama motorlarının istediği temel unsurdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
lütfen adınızı yazın