Cloud Hosting / Paylaşımlı Hosting

Hosting, diğer bir deyişle barındırma. Web sitesinde yayınladığınız bütün dokümanların, verilerin, dosyaların internet kullanıcıları tarafından ulaşabilmesi için gereklidir.

Şu an Web sektöründe birçok web hosting çeşitliliği mevcut. Nasıl bir web sitesi yaptırırsanız yaptırın küçük ya da büyük ölçekli bir web sitesi için hosting’ e ihtiyacınız var. Web Hosting olarak aradığımızda cloud (bulut) hosting ve paylaşımlı hosting gibi isimler karşınıza çıkar. İkisinin de farklı avantajları ve özellikleri mevcuttur. Hosting seçimini doğru ve dikkatli yapmak gerekir. Web hosting seçiminde veri tabanınız kullandığınız sunucuyu desteklemelidir.

Peki Cloud Hosting İle Paylaşımlı Hosting Arasında Ne Gibi Farklar Var?

Paylaşımlı Hosting: Paylaşımlı hosting maliyet bakımından uygun olsa da performans açısından zayıftır. Paylaşımlı olması sebebiyle sunucu aynı zamanda değişik işlemlerde de kullanılır. Bu da tabi sunucu gücünün yeterli olmamasıyla düşük performans gösterir. İşletmelerin web sitelerini az maliyetle ziyaretçilerine yayınlayabilir. Maliyet olarak yüksek bir şey istemiyorsanız, web sayfanızın da ziyaretçi sayısı düşük, ufak bir işletme iseniz paylaşımlı hosting işinizi görür.

Cloud (Bulut) Hosting:  Ölçeklendirilmiş hosting diyebiliriz. Maliyet açısından paylaşımlı hosting’ den pahalı olsa da performans açısından yüksektir. Site trafiğinize göre daha verimli ve daha iyi hizmet sağlamanın avantajını görürsünüz. Ziyaretçileriniz hızlı ve eksiksiz yüklenen bir web sayfası ister. Ürün satış esnasında oluşan kesintiler, bilgilerin çalınması vs gibi sorunlar olumsuz değerlendirilmeye neden olur. Eğer ki orta düzeyde bir işletme ve web sitesi sahibiyseniz kesintisiz ve hızlı hizmet verebilmek öncelikleriniz arasındaysa, maddi olarak bütçeniz varsa Cloud Hosting tam size göre olabilir.

Kısacası küçük bir işletmesiniz, web site trafiğiniz yoğun değil, maliyet olarak yüksek rakamlar düşünmüyorsanız Paylaşımlı Hosting kullanabilirsiniz.

Orta/büyük derecede bir işletmesiniz, web site ziyaretiniz yoğun ve satış işlemleri gerçekleştiriyorsanız, iyi bir hizmet verebilmek için bütçeniz var o zaman Cloud Hosting kullanmak sizin için avantajdır.